Pojďme si ukázat výlet pro děti i dospělé. Celodenní výlet s dojezdem do 73 km vám zaručí jak adrenalin, tak klidné posezení v parku s rodinou.
Zastávka č. 1: Bobová dráha!
První zastávkou našeho výletu je bobová dráha. Pokud se z Horní Bečvy vydáte přes Turzovku směrem na Třinec, po 58 km dorazíte k beskydskému Ski areálu. V Mostech u Jablunkova se nachází jedna z prvních nadzemních bobových drah u nás. Byla vybudována v roce 2004 a může se pyšnit svou délkou necelého jednoho kilometru, přičemž samotná sjezdová dráha činí 650 m. Vychytávkou na bobové dráze je elektronická časomíra, která vám změří vaší rychlost. Několikrát do roka se zde konají jak neoficiální, tak i oficiální bobové závody. Samotný bob pojme až 2 osoby a je vybaven jak bezpečnostními pásy, tak i spolehlivými brzdami. Takže bezpečná a bezstarostná jízda je připravena nejen pro vaše děti, ale i pro vás!
V celém Ski areálu Mosty se nachází hned několik sportovních zařízení jako například lanové centrum, lezecké stěny, horské koloběžky, sjezd na laně Gorolszus, bungee a mnoho dalšího. Nebojte se, o zábavu pro vás i vaše děti bude postaráno a rozhodně se máte na co těšit!
Zastávka č. 2: Jablunkovské arboretum.
Další zastávkou v našem výletu je od bobové dráhy pouhých 6,5 km vzdálená další turistická atrakce – jablunkovské arboretum. Pojďme si trochu odpočinout od adrenalinu a pokochejme se krásou přírody.
V 30. letech 19. století vznikl v této oblasti ústavní chráněný park, který leží u beskydského Plicního sanatoria Jablunkov. Léčebna se nachází na soutoku říčky Lomné a potůčku Ošetnice. Toto arboretum může svým návštěvníkům nabídnout velkou sbírku vzácných dřevin a soch od umělců Vincence Makovského (Odpočinek, Sedící žena, Dvě ženy) a Jana třísky (Humanita). Tento park zaujímá rozlohu 37,5 ha a od 3. května 1958 je chráněným místem.
V 90. letech 20. století bylo jablunkovské arboretum rekonstruováno. Pokácením stromů vznikl hezčí a prostornější park, ve kterém nechybí nové vycházkové chodníky, lavičky a přístřešky. Všechny výstavní dřeviny jsou přehledně označeny popisky a park tak nabývá velmi uceleného dojmu. Protékající říčka a zvedající se vrcholy hor, které lemují park, vás nabijí energií. Na tento překrásný pohled se můžete přijít podívat v jakémkoliv ročním období.
Zastávka č. 3: Rozhledna Kozubová
Pokud vám zbyde čas, tak poslední zastávkou našeho výletu je rozhledna Kozubová. Leží pouhých 8 km od arboreta. Tato kamenná rozhledna, která je součástí kaple sv. Anny, se nachází na vrchu Kozubová v Beskydech u obce Milíkov v nadmořské výšce 982 m. Rozhledna je vysoká 18 m a na vrchol vede 62 schodů. Nahoře je krytá vyhlídková plošina o výšce 15 m a jako každá správná rozhledna i tato má nahoře zavěšen zvon.
Kaple společně s rozhlednou byla zhotovena z pískovce v letech 1936 – 1937. Vedoucím projektu byl architekt Dawid z Českého Těšína a stavby vedoucí byl Jan Kisza z Ropnice. Hnojnícký farář Ploszek tehdy vyhlásil sbírku, ze které se povedlo vybrat 126 000 tehdejších korun a tak stavba mohla začít. Oficiální zpřístupnění stavby proběhlo 26. července roku 1937 za účasti 10 tisíc lidí.
Po výstupu nahoru se vám otevře výhled na severní a východní stranu česko-slovensko-polské hranice. Můžete vidět Velkou Čantoryji, obec Bystřice nad Olší či vrchol Ostrý, pod nímž naleznete turistickou chatu. Klíč od rozhledny je možno zapůjčit si v chatě Kozubová. Milovníci kešek si také přijdou na své, jedna je totiž ukryta i zde!
Doufám, že tento tip na hezky strávenou sobotu využijete a výlet si s celou rodinou užijete. Čekají vás nevšední zážitky!